Historie zámku

Svobodný statek Lešná se poprvé uvádí v zemských deskách roku 1355. V 1. polovině 15. století k němu náležely vsi Perná, Vysoká, Lhotka (Žabokrky?) a půl vsi Stříteže a v poslední třetině 16. století k němu byly připojeny Příluky. V držení Lešné se vystřídala řada rodů, např. Pražmové z Bílkova (1481-1628), Hoffmanové z Grünbüchlu (1656-1684), Podstatští z Prusinovic (1684-1740), Bereczkové (1772-1793), Beesové z Chrostiny (1793-1865) atd. Posledními majiteli byli od roku 1887 do roku 1945 Kinští z Vchynic a Tetova. Ve středověku sídlili zdejší vladykové na tvrzi obklopené vodním příkopem, písemně doložené k roku 1415, a patrně na přelomu 16. a 17. století přestavěné na pozdně renesanční čtyřkřídlý jednopatrový zámek s arkádovým nádvořím. K dalším stavebním úpravám došlo ve 2. čtvrtině 18. století za Rudolfa Podstatského z Prusinovic. Zřejmě v důsledku poškození z doby třicetileté války byla obnovena část obvodové zdi v patře severovýchodního křídla. Změny doznalo členění interiéru a v 1. patře vstupního jihozápadního křídla. Byly zde vybudovány reprezentativní místnosti, tzv. piano nobile.

                                  

Na přelomu 80. a 90. let 19. století získal zámek dnešní podobu. Klasicizující ráz s romantizujícími novogotickými detaily vtiskla objektu přestavba údajně podle projektu Johanna Micka a Viktora Siedeka. V severozápadním křídle bylo zbudováno dvouramenné schodiště s prvky ve stylu druhého rokoka. V té době byl zasypán příkop, který doposud propůjčoval objektu pevnostní charakter, a císařský komoří hrabě August Kinský nechal v přilehlém přírodně krajinářském parku vysadit četné introdukované i kultivované domácí dřeviny. V roce 1975 získalo do své správy památkově chráněný lešenský zámek spolu s architektonicky i dendrologicky hodnotným přírodně krajinářským parkem Okresní vlastivědné muzeum Vsetín.

                                          

Zchátralý stav objektu a neutěšená situace parku si vyžádaly rozsáhlé rekonstrukční práce. Muzeum nechalo od roku 1983 provést statické zabezpečení budovy, osazení původních dřevěných a zborcených stropů, opravení střechy a fasády. Od r. 1997 má zámek novou fasádu a obnovena byla i střecha. Vnitřní prostory však ještě vyžadují náročnou rekonstrukci. Po jejím ukončení bude zámek zpřístupněn veřejnosti jako památkový objekt s částečně původním zámeckým vybavením a dalšími zajímavými muzejními expozicemi.


Historie zámeckého parku

Anglický přírodně krajinářský zámecký park v Lešné vznikl pod vlivem dobového romantického cítění pravděpodobně v polovině 19. století. Už před jeho zřízením se jižně od hospodářského dvora rozkládala okrasná zámecká zahrada užitkového rázu, na jejímž půdorysu byly vysázeny tehdejším majitelem Jiřím Beesem nejstarší dřeviny domácího původu (např. jasan, habr…). O jeho další rozkvět se v 80. a 90. letech 19. století výsadbou četných introdukovaných (např. jedle, cypřišky, jalovec, zeravy, liliovník, pterokarye, nahovětvec..) a kultivovaných domácích dřevin zasloužil nový majitel panství - císařský komoří August hrabě Kinský z Vchynic a Tetova. Kinští udržovali park i zámek na velmi dobré úrovni, areál byl neustále vylepšován, byla zvelebena nedaleká obora se zvěří, založena ovocná školka a postaveny tři skleníky. V roce 1925 byly založeny dva rybníčky a bažantnice. Konfiskace majetku hraběcího rodu Kinských v roce 1945 vedla k postupné devastaci areálu. Nastal jeho úpadek trvající až do začátku 70. let 20. století. Do parku byl volný přístup, nebyla prováděna pravidelná péče o dřeviny, nebyly vysazovány nové keře a stromy a park také zarostl náletovými dřevinami. Místní JZD si v parku dokonce zřídilo silážní jámu. Celé toto bezvládí mělo nesporný vliv i na zdravotní stav dřevin v parku. Proto mnohé stromy uschly a bylo nutno je vykácet. Bylo zde množství náletových dřevin, které potlačovaly růst hodnotných dřevin, nedostatečnou údržbou uhynulo mnoho stromů. V roce 1975 přešel park pod správu Okresního vlastivědného muzea ve Vsetíně, které zahájilo od r. 1985 jeho cílenou rekonstrukci. Zaměřena byla na pěstební opatření, stabilizaci dřevinného základu a zdůraznění prostorotvorných vazeb. Velký objem prací se z hlediska dřevinné zeleně podařilo uskutečnit až se získáním dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR. Byly realizovány asanace dlouholetého dřevinného náletu a především množství nových výsadeb. Počet druhů dřevin byl výsadbami dále zvýšen. Za dobu rekonstrukce bylo vykáceno 894 ks stromů (nad průměr 10 cm) a bylo vysazeno 2 354 ks nových dřevin. Bylo vybudováno 1,5 km nových chodníků, zhotoveno nové dřevěné oplocení v jižní a v jihozápadní části parku, obnovena a opravena byla i zeď v jeho severní části, byly provedeny likvidace skládek i následné úpravy terénu. Celkové náklady na rekonstrukci parku za dobu správy muzea činí téměř 6 miliónů Kč. Dlouholetá péče a starost u tuto nemovitost byla zakončena jednou etapou - slavnostním otevřením parku veřejnosti dne 1.10.2000. Symbolické přestřižení pásky provedly osoby nejpovolanější - pan Christian Kinsky z Heidenreichsteinu v Rakousku a jeho sestra Elisabeth Kinsky, zástupci rodu Kinských z Vchynic a Tetova, který byl posledním šlechtickým vlastníkem a zvelebitelem tohoto krásného parku.