Muzeu regionu Valašsko, p.o. se sídlem ve Vsetíně, byla v rámci Operačního programu Životní prostředí udělena dotace z fondů Evropské unie na vybudování sítě vzdělávacích environmentálních center. Projekt je kofinancován Státním fondem životního prostředí a Zlínským krajem.
 
Nová síť vzdělávacích center pod názvem Environmentální střediska Muzea regionu Valašsko bude vybudována ve stávajících objektech úspěšného žadatele – v zámku Vsetín, ve Hvězdárně Vsetín, v Zámku Kinských ve Valašském Meziříčí a v Zámku v Lešné u Valašského Meziříčí a přilehlých parcích. Tyto objekty budou za 8,678 mil. Kč upraveny a vybaveny ekologickými a přírodovědnými pomůckami, expozicemi a naučnými stezkami.
 
Podobně vybavená síť v okrese Vsetín dosud chybí. Cílena bude hlavně na místní školy a organizace, kterým tak bude umožněno aktivně využívat vybudovaného zázemí pro doplnění běžné výuky a činnosti.
 
                           
 
Naše středisko environmentální výuky svým jménem poukazuje na kriticky ohroženého motýla - modráska černoskvrnného. Tohoto nádherného motýla najdeme v rámci celé České republiky nejčastěji na Valašsku. I tady jej však postupně ubývá, protože je odkázaný na péči místních chovatelů ovcí. Místní ochránci přírody mu proto pomáhají sečením zarůstajících pastvin.
 
 
Chcete pomoci modráskovi? Veřejná sbírka na záchranu modráska černoskvrnného je vyhlášená od 1. 7. 2012 a potrvá do 30. 6. 2014. Nabízí hned několik možností jak se zapojit:
 
Dar na sbírkový účet Pošlete svůj dar na sbírkový účet číslo: 252260714/0300 u Poštovní spořitelny.
 
Dárcovská SMS
Pošlete jednorázovou dárcovskou SMS ve tvaru DMS MODRASEK na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, ČSOP Salamandr obdrží 27 Kč. Službu zajišťuje Fórum dárců.
 
Celoroční podpora DMS Můžete také přispívat pravidelně každý měsíc po dobu jednoho roku. Stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK MODRASEK na číslo 87 777 a každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 30 Kč. Více informací najdete na www.darcovskasms.cz.
 
Sbírku pořádá ČSOP Salamandr. Více o sbírce i o modráskovi se dozvíte na stránkách projektu.