Lyžaři, turisté a jasoň dymnivkový

longchamp pliage 
Louis Vuitton Pas Cher

Turistický areál Kohútka-Portáš v Novém Hrozenkově se může pyšnit nejen moderní sedačkovou lanovkou, ale i tím, že zde žije nejvíce jedinců vzácného motýla jasoně dymnivkového (Parnassius mnemosyne) na Valašsku.

air max

Motýli poletují hlavně na hřebeni Javorníků mezi Stratencem a Makytou. Nejdále byli jasoni sledováni až u hráze přehrady Karolinka-Stanovnice. Osamocení motýli jsou známí z Nového Hrozenkova, Brodské, a od železniční stanice Hodslavice. Jinde v Beskydech již jasoni zmizeli.

sac longchampJasoň je červnový motýl, který jen neochotně a pomalu létá. Housenky žijí na zastíněných dymnivkách na pasekách či v řídkých lesích s křovinami.

http://www.lepidoptera.cz/images/45.jpg        

Historicky byl téměř celý hřeben Javorníků odlesněný a pasený – páslo se i v řídkých lesících a v javořinách. V posledním století se však již skoro nepase a stále se zalesňuje smrkem, neopuštěné horské louky samovolně zarůstají. Poslední část hřebene s loukami zůstala díky existenci turistických chat a poté sjezdovému lyžování jen zde u Kohútky. V první polovině století z Portáše dokonce startovaly i větroně!

O zdejší populaci jasoně psal již v roce 1932 huslenský evangelický farář a botanik Říčan a v roce 1945 pak entomolog Dernický. Přestože se o ní tak dlouho ví, nikdy nedošlo k jejímu zničení sběrateli, a to máme v Muzeu regionu Valašsko řadu kohútských jasoňů.

   

Ještě nedávno bylo vymírání jasoně záhadou. Dnes již víme, že důvodem je mizení tradičního hospodaření a intenzifikace zemědělství a lesnictví. Motýl vyžaduje lesní světliny, výmladkové selské lesy a pařeziny. Tak vypadala ještě na počátku 20. století většina valašských lesů. Díky převodu na stejnověké lesy však oku lahodící selské lesy zmizely, čímž také došlo k postupnému ubývání až k téměř vymření tohoto krásného motýla.nike tn pas cher

Nyní jasoni pomáhá provoz turistického střediska, sečení sjezdovek a čištění a narušování zarostlých míst. Nic se ovšem nesmí přehánět, zničit jej může i přílišná péče – v dokonale posečeném a vyčištěném turistickém areálu motýl nepřežije.

RNDr. Lukáš SpitzerNike Air Max
Entomolog, Muzeum regionu Valašsko, Vsetín
  longchamp pliage
Louis Vuitton Pas Cher
air max
sac longchamp
Louis Vuitton Sac
nike tn pas cher
Nike Air Max